BIURO PODRÓŻY WŁÓCZYKIJ

Włóczykij Biuro Podróży Dorota Sawa

ARMENIA-wycieczka objazdowa SAMOLOT

Miejsce: Armenia / Erywań,Goris,Sawan, wiek: 0 - 99 lat , transport: Samolot rejsowy
kod termin dni cena status sprzedaż
ARM/23 21.04 - 29.04.2023 9 770.00 USD sprzedana tel. 508910404
CENA 770$+550 PLN Zapisy pod numerem telefonu 815322655 lub 815329898

ARMENIA- kraj moreli i granatów. Kraj ludzi uśmiechniętych i otwartych. Kraj wyjątkowych monastyrów i ośnieżonych górskich szczytów. Kraj na styku Europy i Azji, który leży tak blisko, a ma się wrażenie, że jednak daleko.

Dzień I - Wylot z Polski
Wylot z Polski liniami lotniczymi LOT, lot Warszawa - Erywań.

Dzień II - Przylot, Erywań city tour
Przylot do Erywania nad ranem, transfer do hotelu. Odpoczynek.
Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie stolicy Armenii: Erywań to jedno z najstarszych miast Kaukazu i całego świata, założone w 782 roku p.n.e, do dziś pełni funkcję stolicy i największego miasta Armenii. Warty uwagi jest centralny plac miasta, Plac Republiki, na którym znajdują się ministerstwa i inne rządowe budynki. Spacerując dalej, zobaczymy piękny gmach Opery oraz Kaskady. Erewańskie Kaskady liczą 572 schodów, na pomocą których można wejść na samą górę i nacieszyć się pięknem miasta. Na górę wjechać można również schodami ruchomymi, znajdującymi się wewnątrz budynku. Wnętrza Kaskad służą miejscem ekspozycji sztuki współczesnej, urzęduje tu Muzeum Sztuki Cafesjiana. Dzień zakończymy degustacją prawdziwego ormiańskiego koniaku oraz obiadokolacją. Nocleg w Erywaniu.

Dzień III - Erywań - Garni - Geghard - Erywań
Śniadanie, wyjazd na zwiedzanie okolic stolicy. Przejeżdżamy do miejscowości Garni, aby zwiedzić dwa unikatowe zabytki.  Pierwszy to klasztor Geghard, część którego wykuta jest w skale, a sam kościół zadziwią płaskorzeźbami i kamiennymi ozdobami. Według legend, w starsze części klasztoru przechowywana była jedna z najcenniejszych relikwii chrześcijańskiego świata - Włócznia Przeznaczenia. Przy klasztorze warto zakupić gatę - tradycyjne ormiańskie słodkie pieczywo, sprzedawane na miejscu przez ormiańskie gospodynie.Następnie jedziemy na zwiedzanie pogańskiej świątyni Garni. Jest to bardzo ciekawy pomnik ormiańskiej architektury – jedyna pogańska świątynia zachowana w Armenii. Zbudowana jest stylu klasycznym, pochodzi z  I w. n.e. Świątynia Garni poświęcona była bóstwu słońca Mitrze. Obok świątyni zobaczyć można pozostałości po cesarskich łaźniach z ciekawą mozaiką oraz widok na przepiękne kanion rzeki Azat.Powrót do Erywania, zwiedzanie muzeum Matenadaran. Matenadaran jest schronem dla setek unikalnych rękopisów, ksiąg i innych pisemnych zabytków Armenii. Po zwiedzaniu i imponującej kolekcji muzeum, udajemy się na obiadokolację. Nocleg w Erywaniu.

Dzień VI - Erywań - winnica Areni - Goris
Śniadanie, wykwaterowanie. Wyjazd do prowincji Sjunik, nasza docelowa miejscowość to przepięknie położone miasto Goris. Po drodze zawitamy do miejscowości Areni, która znana jest z starożytnej historii winiarstwa. Właśnie tutaj została odkryta winnica, licząca ok. 6 tys. lat, co czyni ją, tuż po Gruzji, drugą najstarszą winnicą na Kaukazie. Obecnie region również słynie z produkcji wina, znajdziemy tu wiele straganów z domowymi trunkami.  Czeka na nas degustacja w rozlewni win Areni, gdzie można będzie również zakupić firmowych win.Po degustacji zwiedzanie arcydzieła średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztoru Norawank XIII wieku.. Norawank wyróżnia się spośród innych tego typu obiektów - posiada dwie kondygnacje, połączone wąskimi schodami z zewnętrznej strony, bogato ozdobiona jest płaskorzeźbami. Obok wspaniałych budowli i pięknych płaskorzeźb atrakcją będą widoki otaczających gór.Wyruszamy w drogę do Goris. Dojazd do miasteczka, zakwaterowanie. Spacer po Goris. Obiadokolacja w hotelu, nocleg w Goris.

Dzień V - Goris - Tatew- Erywań
Śniadanie, wykwaterowanie. Wyjazd na zwiedzanie głównej atrakcji regionu, a może i całego kraju - klasztoru Tatew. Do klasztoru dostaniemy się za pomocą kolejki linowej, zwanej "Skrzydła Tatewu". “Skrzydła Tatewu” to najdłuższa kolejka linowa na świecie. Podróż kolejką potrwa ok. 12 minut, z wagonika kolejki można będzie podziwiać nieprawdopodobne widoki na góry, okoliczne wioski, ruiny średniowiecznych twierdzy itd. Do dotarciu na miejsce, zwiedzanie klasztoru Tatew. Tatew to jeden z najbardziej majestatycznych zabytków sakralnych Armenii, wzniesiony został w IX wieku. Ten kompleks architektoniczny kiedyś łączył w sobie dwa działające kościoły, bibliotekę, budynki mieszkalne mnichów. Tatew stanowił centrum administracyjne prowincji Sjunik, a zarządcy Tatewu pobierały podatki od mieszkańców poniższych miejscowości, aby utrzymać to miejsce w całości i porządku. Na dzień dzisiejszy zachowany jest główny kościół, wciąż działający, oraz mur obronny, w którym możemy odkrywać pozostałości po pomieszczeniach o różnych funkcjach.Po zwiedzaniu, zjazd kolejką z powrotem.Wyjazd do Erywania. Tym razem wybierzemy inną drogę i wrócimy do stolicy przez przełęcz Sulema albo Selim (2410 m), gdzie zatrzymamy się, aby zajrzeć do tajemniczego karawanseraju, czyli schronu dla podróżujących wzdłuż Jedwabnego Szlaku kupców i handlarzy.Powrót do Erywania, zakwaterowanie, wolny czas. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień VI - Erywań - Noratus - Hajrawank - Sewan
Śniadanie, wykwaterowanie. Wyjazd na zwiedzanie kolejnego regionu Armenii - prowincji Gegharkunik. Przejazd do miasteczka Noratus, które znane jest z starego cmentarza. Cmentarz Noratus prawie zawsze gości turystów i lokalnych mieszkańców, ludzie przyjeżdżają tu obejrzeć bogatą kolekcję chaczkarów. Chaczkary to perełki ormiańskiej kultury sakralnej, są to wielkie kamienne płyty z wyrzeźbionymi krzyżami, które używane były jako płyty nagrobne, a później jako ozdoby w kościołach i klasztorach.Po spacerze po Noratus, jedziemy na zwiedzanie klasztoru Hajrawank, który zbudowany został nad jeziorem Sewan. Hajrawank powstał w IX wieku i stoi od tamtego czasu prawie nienaruszony.Po zwiedzaniu przejazd do uroczego hotelu nad jeziorem Sewan. Czas na odpoczynek, wolny czas nad Sewanem. Obiadokolacja przy hotelu, nocleg na Sewanem.

Dzień VII - Sewanawank - Chor Wirap - Erywań
Śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzanie perełki Sewanu - klasztoru Sewanawank (IX w.). Obecnie znajduje się na długim półwyspu, natomiast jeszcze przed latami 30’, przed wielkim osuszeniem jeziora, klasztor odcięty był od lądu i stał na wyspie o tej samej nazwie. Przez wieki wysyłani tu byli nieuczciwi duchowni, stąd klasztor, pełniący funkcję więzienia dla kościelnych, dostał przezwisko “Czarny Klasztor”. Z klasztoru otwiera się przepiękny widok na jezioro Sewan.Wyjazd do kolejnego przepięknego miejsca - do kompleksu Chor Wirap(VII w.), miejsca licznych pielgrzymek Ormian, z przepiękną panoramą na górę Ararat (5165 m n.p.m.). Legenda głosi, że na terenie monastyru w głębokiej studni przez 13 lat był więziony św. Grzegorz.Powrót do Erywania, zwiedzanie Muzeum Ludobójstwa Ormian, które przybliży nam tragiczny los ormiańskiego narodu. Obiadokolacja, nocleg w hotelu w Erywaniu.

Dzień VIII - Erywań - Eczmiadzyn - Zwartnoc - Erywań
Śniadanie. Udajemy się do miasta Wagharszapat (Eczmiadzyn). Eczmiadzyn znany jest jako centrum religijne Armenii, właśnie tu została zbudowana pierwsza chrześcijańska katedra na świecie – kościół o tej samej nazwie. Według źródeł historycznych, budowanie kościoła zakończyło się w 303 r. i mimo licznych zniszczeń, katedra pozostała zachowana w niemal oryginalnym stanie, wpisana jest na listę UNESCO. W miasteczku Wagharszapat odwiedzimy również ruiny katedry Zwartnoc (VII w.), również wpisanej na listę UNESCO.Powrót do Erywania, wolny czas w stolicy. Możliwe jest odwiedzenie słynnego targu pamiątek Wernisaż.Pożegnalna obiadokolacja, nocleg w Erywaniu.

Dzień IX - Transfer na lotnisko
Śniadanie w formie paczek śniadaniowych, transfer na lotnisko, wylot do Polski.

CENA: 770 $ + 500 PLN  Cena dla grupy 10 osobowej

 

CENA ZAWIERA:
- noclegi w hotelu 3* w Erywaniu, Goris; w agroturystyce nad jeziorem Sewan
- 8 śniadań, 7 obiadokolacji
- degustacja win w Areni
- degustacja koniaku w Erywaniu
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- bilety do kolejki linowej Tatew
- polskojęzycznego przewodnika
- komfortowy klimatyzowany minibus

CENA NIE ZAWIERA:
- dodatkowego wyżywienia, niezawartego w programie
- biletów lotniczych (PLL LOT – lotnisko Warszawa Okęcie)
- ubezpieczenia turystycznego
- zwyczajowych napiwków dla przewodnika i kierowcy (ok. 2 USD dziennie na osobę)

 

Samolot rejsowy PLL LOT  - wylot z Warszawy Okęcie. 

miejsce adres wyjazd powrót cena
WARSZAWA Okęcie 22:55 07:20 0,00 zł.
WAŻNY PASZPORT LUB DOWÓD OSOBISTY
Organizator: Włóczykij Biuro Podróży Dorota Sawa